Czy szczepienie faktycznie zabezpiecza nas przed schorzeniami? Czy niesie to za sobą efekty uboczne? Jak często powinniśmy się szczepić? Niżej znajdziecie kilka odpowiedzi na te zapytania oraz dowiecie się czy należałoby się szczepić?

Szczepionki to jeden z najogromniejszych sukcesów medycyny. Zapewniają, że nie zachorujemy na daną chorobę lub też przejdziemy ją o wiele łagodniej oraz unikniemy ryzyka niebezpiecznych powikłań. To naturalnie dzięki szczepieniom udało się zniwelować bądź zmniejszyć ilość zachorowań na dużo istotnych chorób. Preparat ma za zadanie pobudzić stworzony przez nas układ immunologiczny do wytworzenia wytrzymałości przeciwko chorobie, w większości wypadków zakaźnej. Szczepienia są zwłaszcza ważne dla dzieci, które są znacznie bardziej narażone na ryzyko zachorowań i powikłań z tym połączonych. Skąd wobec tego niepewności, by zabezpieczać się w ten sposób?

Niepewności wynikają zapewne stąd, że mimo wszystko jest to artykuł biologiczny, jaki działa tylko w owym czasie, kiedy organizm właściwie na niego zareaguje. Wszystko zależy od człowieka. W tym przypadku doniosłą rolę gra układ immunologiczny, jaki przez szczepionkę jest wymuszony do wysiłku. Dużo także zależy od rodzaju szczepionki oraz indywidualnych cech układu immunologicznego. Mogą występować powikłania związane z przyjmowaniem szczepień, szczególnie u młodych ludzi, jednakże są to bardzo rzadkie przypadki.

Szczepienie u maluchów

W ostatnim czasie pojawiło się wiele pytań na temat tego, czy dzieci faktycznie powinny być szczepione. Rodzice wahają się czy szczepić dzieci. Niemniej jednak odpowiedź jest jednoznaczna: należy. W Polsce istnieją przymusowe szczepienia dla dzieci, jakie są gratisowe oraz akcesoryjne, zalecane, za jakie należy zapłacić. Do tych początkowych zaliczane są m.in. szczepienia przeciwko gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, tężcowi i krztuścowi, a też śwince, różyczce czy odrze.

Układ immunologiczny dziecka nie jest perfekcyjny, przez co maluch o wiele bardziej narażony jest na atak zarazków, przed którymi nie potrafi się obronić. Niesłychanie istotne, by zatroszczyć się o szczepienia jak najwcześniej, bo już kilku tygodniowe dziecko narażone jest na takie choroby jak ospa, tężec czy krztusiec. Brak słusznej ochrony ma prawo wiązać się też z poważnymi utrudnieniami.

Szczepienie u dorosłych

Szczepienia u dorosłych są także istotne. To one najprawidłowiej chronią nasz organizm przed drobnoustrojami oraz wirusami. To naturalnie dzięki szczepieniom nasz organizm może być zabezpieczony przed wieloma chorobami, jakie niosą za sobą zwiększone ryzyko zakażeń, zwłaszcza u osób starszych. Jest grupa ludzi, jacy nadal nie są odporni na schorzenia wirusowe typowe dla wieku dziecięcego (ospa wietrzna, różyczka, odra). Takie choroby u osób dorosłych mogą posiadać o wiele cięższy przebieg oraz prowadzić do znacznych powikłań. Mogą stanowić także zagrożenie, np. w czasie ciąży. Należałoby zatem zadbać o właściwą ochronę w postaci szczepień. Osoby dorosłe mogą zaszczepić się m.in. przeciw pneumokokom, krztuścowi, grypie lub kleszczowemu zapaleniu mózgu.