Kreatywność to bardzo ważna cecha, którą należy odpowiednio ćwiczyć i rozwijać. Niestety niekiedy zostaje ona zablokowana. Co jest tego przyczyną? Jak sobie z tym poradzić? Poniżej znajdziecie kilka informacji na ten temat.

Rozwijanie kreatywności, szczególnie u dzieci, jest niezwykle ważne. Twórcze myślenie pomaga w wielu różnych czynnościach. Przede wszystkim wpływa na rozwój intelektualny, pobudza do myślenia i sprawia, że patrzymy na świat z zupełnie innej perspektywy. Rzadko zdajemy sobie sprawę, że dzięki ćwiczeniu kreatywności lepiej radzimy sobie z różnego rodzaju problemami oraz stresującymi sytuacjami. Łatwiej jest nam się skoncentrować oraz podejmować decyzje.

Niestety bardzo często kreatywność jest blokowana, szczególnie jeśli chodzi o dzieci. Najczęściej wynika to z nieświadomego zachowania rodziców, którzy martwią się o bezpieczeństwo malucha. Paradoksalne jest, że szkoła również doprowadza do blokady kreatywności u najmłodszych. Powodów może być kilka i dlatego warto spróbować im przeciwdziałać. Istnieje wiele sposobów, by ćwiczyć twórcze myślenie.

W sklepie internetowym Dekolo.pl oferowane są między innymi wstążki, cekiny i wiele innych – sprawdź!

https://dekolo.pl/

Co wywołuje blokadę?

Dzieci bardzo szybko chłoną wiedzę, zdobywają doświadczenie oraz przyswajają informacje. Nie należy ich przed tym powstrzymywać. Bardzo dobrze jeśli dziecko jest ciekawe świata. Niestety kreatywność często jest blokowana przez samych rodziców, którzy oczywiście działają nieświadomie. Najczęściej dzieje się to przez podsuwanie dzieciom gotowych rozwiązań. Bez sensu jest tłumaczenie dziecku w jaki sposób ma bawić się daną zabawką, pokazywanie mu w jaki sposób coś działo. Warto poczekać, aż samo do tego dojdzie. Podobnie z różnego rodzaju zadaniami, które ma wykonać do szkoły. Błędem jest wykonywanie jakiś prac za dziecko, tylko po to by otrzymało lepszą ocenę.

Bardzo istotną kwestią jest również brak pochwał za wykonane czynności. Zdarza się to zarówno w szkole, jak i w domu. Dziecko, które jest ciągle krytykowane traci pewność siebie i w końcu rezygnuje z tego, by zrobić coś lepiej. Zła opinia może wywoływać w dziecku strach przed popełnieniem błędu. Należy uważać, by dziecko nie poczuło się zbyt mocno zniechęcone. Dotyczy to szczególnie maluchów w wieku przedszkolnych, które dopiero uczą się przyswajać nowe umiejętności oraz wiedzę.

Wpływ na ograniczenia kreatywności mogą mieć również mało rozwijające gry oraz zabawy. Pamiętajmy, że przecież dziecko uczy się przede wszystkim dzięki zabawie. Powinniśmy jednak zadbać o to, by oprócz przyjemnego spędzania czasu dziecko rozwijało swoją wyobraźnię oraz twórcze myślenie. Codzienne zabawy powinny być urozmaicane przez muzykę czy tańce. Wszelkie gry powinny przede wszystkim skłaniać do myślenia.

Kreatywność bardzo często jest blokowana także w szkole. Niestety dzieci muszą wykonywać zadania, które są oceniane zgodnie z przyjętym z góry kluczem. Schematyczne postępowanie i szablonowe myślenie negatywnie wpływa na rozwój twórczego myślenia u dzieci. To szczególnie widoczne w szkole podstawowej oraz gimnazjum.