Organizując wakacyjny wyjazd z pewnością każdy zastanawia się, która opcja jest dla nas lepsza – wyjazd zorganizowany przez biuro podróży czy na prywatną rękę? Jednym z kryterium jest zazwyczaj koszt. Co jest tańsze i znacznie bardziej komfortowe?

Poniżej odnajdziecie parę informacji na ten temat. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, które z rozwiązań jest poprawniejsze, tańsze oraz o wiele bardziej komfortowe. Wszystko zależy od indywidualnych zamiłowań i możliwości – pieniężnych i nie tylko. W obu wypadkach znajdą się stronnicy i przeciwnicy. To my sami musimy mieć pojęcie, jaki rodzaj podróży będzie dla nas najodpowiedniejszy. Nie każdy ma chęć żeby wyszukiwać wszystkiego osobiście (lotów, noclegów itp.). Jest pokaźna grupa ludzi, którzy z przyjemnością korzystają z wypraw oferowanych przez biura podróży oraz w żadnym wypadku nie narzekają na nazbyt gigantyczne wydatki. To czy wyjazd na prywatną rękę będzie tańszy zależy od tego, czego wyczekujemy oraz w jaki sposób wszystko zamyślimy.

Wyjazd na własną ręką

Mimo pozorom nie jest to taka łatwa sprawa, chociaż dla osób, jakie robią to po raz pierwszy. W szczególe powinniśmy zastanowić się, czy faktycznie jesteśmy gotowi na taki rodzaj podróży, czy rzeczywiście chcemy wszystko załatwiać samodzielnie. Sporo osób szybko może się zniechęcić. Jeżeli zależy nam na odnalezieniu jak najlepszej oferty, odpowiadającej stworzonym przez nas oczekiwaniom powinniśmy poświęcić na to trochę czasu i cierpliwości. Wytrwałość jest tutaj wybitnie znacząca.

Warto zaplanować wszystko przed wyjazdem – lot w obie strony, kwatery, wyżywienie itp. Wobec tego istotne jest, by robić to chociaż parę tygodni wcześniej. Należałoby zestawiać oferty biur podróży ze swoimi obliczeniami. Może się jakkolwiek okazać, że koszt wycieczki na własną ręką jest wyższy niż propozycja z biura podróży, która odpowiada stworzonym przez nas wymaganiom.

Atutem tego rodzaju rozwiązania jest na pewno pokaźniejsza niezależność. W każdej chwili możemy przekształcić nasze plany i nie jesteśmy ograniczeni przez biuro podróży. Prócz tego jest szansa zaplanowania naprawdę niedrogich wakacji, nie tracąc na jakości danego wyjazdu. Minusem natomiast może być to, że jesteśmy zdani sami na siebie (nie ma nad nami ochrony rezydenta). Prócz tego przygotowania do tego rodzaju wyjazdu zajmują więcej czasu, bo sami musimy wszystko wyliczyć oraz zorganizować.

2

Bezsprzecznie nie jest to kiepskie rozwiązanie. Ofert jest w samej rzeczy sporo i z pewnością jesteśmy w stanie odkryć coś dla siebie. Nie zawsze wybór jest prosty, niemniej jednak dużo zależy najzwyczajniej w świecie od indywidualnych oczekiwań i upodobań turysty. Wybierając się na wyprawę z biura podróży w żadnym wypadku nie musimy czuć się ograniczeni – zależy naturalnie, jaki rodzaj wycieczki wybierzemy.

Pozytywami tego typu wycieczek jest przede wszystkim wygoda oraz oszczędność czasu – wszystko mamy z góry zaplanowane. Poza tym mamy pełne przekonanie, że w przypadku jakiś problemów możemy zwrócić się do rezydenta, jaki się nami ,,opiekuje”. Wadą ma okazję być podporządkowywanie się programowi wyprawy objazdowej lub konieczność spędzania wakacji w jednym miejscu.