Czy każdy może założyć biznes franczyzowy? Lepiej samodzielnie założyć sieć franczyzową czy dołączyć do już istniejącej? Poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji na ten temat.

Franczyza to obecnie bardzo popularny model prowadzenia biznesu. Wielu przedsiębiorców decyduje się na taki rodzaj działalności, poszerzając coraz bardziej sieć franczyzową. Umowa podpisywana między dwoma niezależnymi podmiotami zobowiązuje obie strony do przestrzegania poszczególnych warunków. Franczyzodawca przekazuje franczyzobiorcy licencje na korzystanie z logo firmy oraz know-how, czyli pewnego doświadczenia. W pakiecie franczyzową znajduje się również podręcznik operacyjny, który pokazuje w jaki sposób prowadzić działalność, by zyskać jak najwięcej klientów.

Przedsiębiorca, który zastanawia się nad założeniem franczyzy musi być odpowiednio do tego przygotowany. Nie każdy może pozwolić sobie na podjęcie decyzji, że jego firma nagle zacznie funkcjonować jako sieć franczyzowa. Podobnie jeśli chodzi o franczyzobiorcę – nie każdy nadaje się do tego rodzaju współpracy. Każda ze stron musi spełniać odpowiednie warunki i być zdecydowana, że prowadzenie biznesu franczyzowego rzeczywiście może się opłacić.

Kiedy zdecydować się na franczyzę?

Osoby, które zastanawiają się nad dołączeniem do sieci franczyzowej powinny dokładnie przemyśleć tę decyzje i sprawdzić czy rzeczywiście dobrze się w tym sprawdzą. Potencjalni franczyzobiorcy muszą mieć pojęcie o prowadzeniu biznesu, należy mieć jakiekolwiek doświadczenie lub wiedzę z tego zakresu. W przeciwnym razie podjęcie współpracy może skończyć się niepowodzeniem.

Kolejnym istotnym punktem są koszty jakie trzeba ponieść podejmując się współpracy z franczyzodawcą. Zazwyczaj inwestycja jest o wiele mniejsza niż gdybyśmy mieli od podstaw zakładać własną firmę. Warto jednak pamiętać, że mimo wszystko musimy liczyć się z opłatami wstępnymi, bieżącymi oraz innymi, które powinny być ujęte w umowie. Należy również posiadać jakieś zabezpieczenie, przed ewentualnymi problemami finansowymi.

Przedsiębiorcy, którzy myślą o stworzeniu sieci franczyzowej muszą posiadać odpowiednie doświadczenie i sprawdzić czy taki pomysł na pewno okaże się opłacalny. Powinni zwrócić uwagę na to jak długo ich firma funkcjonuje, jakie zyski otrzymuje i czy utrzyma się na rynku. Zbyt pochopne decyzje i niedokładne przemyślenie mogą sprawić, że firma nic nie zyska tworząc kolejne sieci, a tylko zaprzepaści włożone w to inwestycje.

Jak zachęcić do współpracy?

Rynek franczyzy rozwija się coraz bardziej. Pojawiają się zarówno nowi franczyzodawcy, jak i franczyzobiorcy. Aby zdobyć odpowiednich współpracowników należy zadbać o właściwą reklamę. Przede wszystkim warto udać się na targi franczyzowe, gdzie będziemy mieli możliwość zaprezentowania swojej oferty oraz skontaktowania się z potencjalnymi franczyzobiorcami, którzy być może będą zainteresowani współpracą. Oprócz tego warto zapoznać się z konkurencją i stworzyć coś, co przebije poszczególne oferty. Pomocne mogą okazać się w tym różnego rodzaju szkolenia z zakresu biznesu franczyzowego.

 

Więcej informacji:

Akademia Rozwoju Systemów Sieciowych oferuje szkolenia franczyza zarówno dla franczyzodawców,  jak i franczyzobiorców. Sprawdź!